Talep Etiğimiz Gibi İl Emrine …     Halk TV Canlı Yayın     Okulların 28 Eylülde Açılmasın…     Toplu sözleşmede, öğretmenleri…     BASK: “Toplu Sözleşmede Hısıml…     Sağlık Bakanlığı Ünvan Değişik…     Şehitlerimizi Siyasete Malzeme…     Özür Durumu Atamalarında İl ve…     AES Talep Etti MEB Eş Özründe …     Eş Özründe Ziraat ve Halk Bank…     3 ASLAN ‘MİYAVVVV’ DEDİ…     "MEMURLARI PEŞKEŞ ÇEKECEK SEND…     Rotasyonda Geri Adım, İl İçind…     2015 KPSS ve ÖABT Sınav Sonuçl…     13 YILDA 1 KURUŞ İKRAMİYE İSTE…     KPSS ve ÖABT Rezaletleri Hakk…     AES Danıştay’daki Sürekli Göre…     TERÖRÜ LANETLİYOR, TÜRKİYE’Yİ …     Bakanlıktan Eş Özründe Son 2 Y…     Suruç Vahşetini Lanetliyor, Gü…     BAYRAMLARIN BAYRAM OLMASI DİLE…     Milli Eğitim Müdürlüğüne Sendi…     BASK: Bayramların kazananları …     Dershane Yasasını AYM İptal Et…     Başbakan'a sürpriz '…     Anadolu Eğitim Sendikası Tüm Y…     Kadir Geceniz Mübarek Olsun.     MEB DANIŞTAY Kararı Gereği 200…     Atama Yer Değiştirme Yönetmeli…     BASK: TÜİK 78 MİLYON VATANDAŞI…     Dershane Öğretmenlerinin Atama…     Canlı Yayın.     ÇORUM AES ÜYELERİ İFTARDA BİR …     BASK: MEMURLARLA HÜKÜMET ARASI…     Gelişim Geriliği Olan Çocuklar…     Sen Dinlen Öğretmenim, AES Nöb…     İsteğe Bağlı 2. İl Dışı Atamas…     AES’TEN REKTÖR ALKAN’A KUTLAMA…     KOALİSYON HÜKÜMETİ VE EĞİTİMİN…     AES Promosyon İade Hukuksuzluğ…     AES İl içi Eş Özrü Ataması Dav…      2. Üniversiteye ve Asıl Alana…     AES Uluslararası Türkiye-İran …     Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursla…     MEB'den 29-30 Haziranın T…     Eğitimde Yol Bitmez     Tüm Öğretmenler Yılsonu Semine…     İl Dışı Atamalarda Her İl’de T…     Öğretmene Seçim Tehdidi Suçtur…     Memurlara Birer Maaş Tutarında…     Berat Kandilimiz Mübarek Olsun     MEB'den Adaylık İşlemleri…     Ereğli AES Üyeleri Yemekte Bul…     Anadolu Eğitim Sendikası İstan…     Samsundan Doğan Güneş Batmayac…     AES, Aday Öğretmenlik Sorununa…     Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun…     En İyi Çıkış Yapan Temsilcilik…     Unutursak Yüreğimiz Kurusun     20 Soruda 2015 İl İçi Atamalar…     Engelleri Kaldıralım, Onlara H…     HAKKINIZ ÖDENMEZ, ÖDENEMEZ…     “ MEMURU YAZ SICAĞI GELMEDEN …     Öğretmen Dünyası Dergisinde Bu…     Sayın Tezcan DEMİRBAŞ Bizi Gur…     Genel Başkanımız Nokta Dergisi…     1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜN܅     Atama Yer Değiştirme Yönetmeli…     TEOG SINAVINDA ANGARYA GÖREV İ…     TURNUVAYA SENDİKA DAMGASI     AES İstanbul Buluşması, Cansel…     Milletin Meclisteki Egemenliği…     Ders Dağılımları ve İçerikleri…     Atama Yer Değiştirme Yönetmeli…     Atama ve Yer Değiştirme Yönetm…     BİTEN KURSA ZAM GELDİ, ÖZEL TE…     Atama bekleyen öğretmenlere ka…     ÇORUM AES i BAĞRINA BASTI     “MTSK Sınav Sorumlusu Kurs Ücr…     AES İstanbul Vali Yardımcısı İ… 
Küçült/Büyüt :haberi küçült haberi büyüt

AES Hukuk, Emsal Kararlar Almaya Devam Ediyor

Okuma: 3619 Tarih: 13.06.2013
Beğen(me)
 0 
Haberi paylaş:
İlgili Haberler

Sendikamızın hukuk servisi üyelerimiz lehine kararlar almaya devam ediyor. Öğrenim özrü,  eş örü, memuriyetten öğretmenliğe dönüş, sözleşmeli dönemde veya sözleşmeden kadroya geçişte ödenmeyen yolluklar, il ve ilçe emrine atanma talepli davalarımızda peş peşe müjdeli haberler almaya devam ediyoruz.  Hukuk servisimizin son günlerde aldığı lehte kararlardan bazıları:Hakkari Yüksekova’da öğretmen olarak görev yapan bir üyemiz öğrenim özrüne dayalı olarak, Sakarya Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde Tezli Yüksek Lisans öğrenimine kayıt olduğu gerekçesi ile Sakarya İl emrine atanmasını istemiş,  davalı idare bu isteği 2012 yılı özür durumu atama kılavuzunda öğrenim özrüne yer verilmediği gerekçesi ile reddetmişti. Bunun üzerine açtığımız davada ilk etapta  Van 2. İdare Mahkemesi Y.D. İsteğinin reddine karar vermiştir.  Bu karara karşı Van Bölge İdare Mahkemesinde yaptığımız itirazda son Danıştay kararı ek yapılmış, Van Bölge İdare Mahkemesi 19.03.2013 Tarihli kararında; 2012 Atama Kılavuzunda Eğitim Özrüne yer verilmemesi işlemine karşı açılan davada Danıştay 2. Dairesince verilen YD. kararı karşısında dava konusu işlemin sebepsiz kaldığı gerekçesi ile yürütülmesinin durdurulmasına karar vermiştir. Üyemizin yer değiştirme ekranı aktif hale getirilmiş olup yapılan tercih neticesinde ataması gerçekleşmiştir.

Bitlis İli, Ahlat İlçesinde görev yapan bir başka üyemizin Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde Yüksek Lisans Öğretimine başladığından bahisle Aydın İl emrine sınıf öğretmeni olarak atanma isteğinin davalı MEB tarafından 2012 Atama Kılavuzunda öğrenim özrüne yer verilmediği gerekçesi ile reddi üzerine Van 2. İdare Mahkemesinde açmış olduğumuz iptal davasında Mahkeme, 08.04.2013 tarihli kararı ile 2012 Atama Kılavuzunda öğrenim özrüne yer verilmemesi işlemine karşı açılan davada Danıştay 2. Dairesince verilen YD. Kararı karşısında dava konusu işlemin sebepsiz kaldığı, ayrıca, dava konusu işlemin davacının eğitim hakkını engellediğinden telafisi imkansız zarar doğduğu gerekçesi ile işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir.

İzmir Kirazlı İlçesinde çalışan sınıf öğretmeni  il içi eş durumu özrü kapsamında İzmir Güzelbahçe ilçesine atanmasına ilişkin isteğinin reddi işleminin iptali ile ilgili olarak İzmir 2. İdare Mahkemesine açtığımız davada YD talebimiz reddedildiği halde  yaptığımız itiraz üst mahkemece kabul edilmiş,  dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. Karara itiraz etmeyen idare öğretmenimizin yer değişikliğini gerçekleştirmiş bulunmaktadır.

Hakkari Yüksekova’da görev yapan bir üyemizin puan ve kontenjan yetersizliği nedeniyle atanamadığı İzmir ili’ne atanma talebinin reddine ilişkin açtığımız davada aldığımız yürütmeyi durdurma kararı sonrası öğretmenimiz İzmir Narlıdere’ye atanarak göreve başlamıştır.

Amasya İli Merzifon İlçesinde çalışan bir öğretmenimizin eş özrüne bağlı olarak Kayseri İl emrine atanma isteğinin reddine yönelik işlemin de iptaline karar verilmiş, dava esastan sonuçlanmıştır.  Öğretmenimizin ataması Kayseri merkeze yapılmış olup, göreve başlamış durumdadır.

Diyarbakır Cüngüş’de öğretmenlik olan bir üyemiz Balıkesir Bandırma’da görev yapan eşinin yanına puan ve kontenjan yetersizliğinden atanamadığı için devam eden süreçte MEMUR kadrosuna geçerek atanmayı kabul etmiş, hizmet sınıfı değiştirdikten sonra “öğretmen olarak atanamaması” işleminin iptali için açtığımız davada YD kararı verilmiş olup, öğretmenimizin alanında Bandırma ilçesine atanması sağlanmıştır.

Yalova’da Sözleşmeli olarak çalışırken Bitlis’in Güroymak ilçesine kadrolu olarak atanan bir öğretmenimize ödenmeyen sürekli görev yolluğuna ilişkin açılmış dava esastan sonuçlanmış, bölge idare mahkemesi kararı gereğince ödeme emri çıkmıştır.

Sendikamız hukuk servisince açılarak kazanılmış yüzlerce davanın yanında çeşitli konularda açılmış olan onlarcası da idare mahkemelerinde veya Danıştay’da karar beklemektedir. Üyelerimize ücretsiz olarak sunmakta olduğumuz avukatlık hizmeti titizlikle sürdürürken,  her koşulda yanlarında olmaya devam edeceğiz.

Altında ad-soyad yazılı sorun ve taleplerini  hukuk@aes.org.tr adresinden hukuk servisimiz e-postasına ulaştıran üyelerimiz avukatlarımız tarafından yanıtlanmaktadır.

 

Adem ÇELİK

Anadolu Eğitim Sendikası

Hukuk ve Toplu Görüşmelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

 

 

 

  Konu Hakkında Teşekkür Edip Paylaşımcıya Destek Olabilirsiniz.
  Hiç yorum yapılmamış. Neden siz bir yorum yapmıyorusunuz?
  Adınız:
  Yorum:
  Güvenlik Kodu:
  Güvenlik Kodu
  Güvenlik Kodu:
  Genel Başkanımız Sayın Cansel GÜVEN

  Genel Başkanımız Sayın Cansel GÜVEN’İN 4. Olağan Genel Kurul Delegelerine Hitabı

  Karışık Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © E-mail : tagefe@hotmail.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Powered by Veysel Çeliker
  Powered by Turk-CMS © 2011