Üniversitelerde görevde yüksel…     Süt İzninde Ücret Kesilemez!     Aes İstanbul Buluşmamız Gerçek…     AES İstanbul Buluşması 2014     DİKKAT! NORM GÜNCELLEMESİ AÇIL…     AES, Kulu ile Kucaklaştı     31 Mart ek dersleri ödenecek     AES Nöbet Direnişinin Öncüsüdü…     Nevruz Cemresi Yüreklere Düşsü…     Çanakkale Destanı ‘nı Yazan Bu…     MEB TORBALANDI, KIYIM BAŞLADI     KAYIPLARIMIZ, AYIPLARIMIZ…     8 MARTI ANLAMI VE AĞIRLIĞINCA …     AES Norm Sorununa Neşter Vuruy…     MEB TORBALAMASI NE ANLAMA GELİ…     AES MEB’in TORBALANMASINA KARŞ…     MEB TORBA YASASINI PROTESTO İDž     AES Dershaneleri öğrencilere s…     Alper Öğretici: Bu işte Bir Ge…     YÖK İELTS DENKLİĞİNİ KALDIRMAK…     GÜVEN: Sporsuz ve Sanatsız Eği…     AES Görüş ve Önerilerinizi Bek…     AES Yeni Temsilciliklerle Saha…     Beden Eğitimi Dersi Kaldırılam…     Devletin Bağımlı Sendika İsteğ…      GÜVEN’DEN SÜPRİZ İŞ BIRAKMA Dž     Ömür Biter Sınav Bitmez...     MEB TORBA YASA TASLAĞINA KARŞI…     AES İZMİR VE MUĞLA BULUŞMASINA…     Sporsuz ve Sanatsız Eğitim Yan…     YÖK Yeni Disiplin Yönetmeliği …     Eğitim, Siyaset, Kumpas Ve Di…     İl İçi Özür Grubu Mağdurlarıyl…     Milli Eğitim Bakanlığı’nın Kar…     AES’in örnek Mücadelesi Kesin …     İyi Tatiller!     AES’in Kuruluş Yıl Dönümü Hedi…     SBS İPTAL, TEOG BELİRSİZ, İSTİ…     Hikayenin adı aynı ‘Eş Durumu …     2014 Şubat Dönemi Özür Grubu B…     AES GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI     AES’ten Kıyafet Özgürlüğü Eyle…     AES Sorun Çözmeye Devam Ediyor     Acı Kaybımız     Enflasyon Da Yalan, Zam Da!     Umutlar 2014’e     Orda Kimse Var mı?     Kubilaylar Ölmez!     2014 Yarıyıl Tatili Özür Grubu…     Alan Değişikliğinde Yeni Duyur…     Kayıplarımıza Ağlıyoruz…     Ortak Sınavlar ve Analizleri S…     Alan Değişikliği Duyurusu Hakk…     Müdür Yardımcılığı Norm Sınırl…     Bakanlık Denetçisinden Bakan A…     AES İstanbul, İl Milli Eğitim …     3 Aralık Dünya Engelliler Günü     AES İstanbul 24 Kasım'da …     Konya Anadolu Eğitim Sendikası…     Merkezi Ortak Sınavda Özel Eği…     Sorumluluk Sınavı Ücretindeki …     Patnos’ta 24 Kasım Öğretmenler…     (AES) Üyeleri 24 Kasım Öğretme…     Başöğretmenlik Onur Ödülümüz R…     Kayseri Şubemiz Açıldı!     24 KASIMI KUTLAMAYIN, ANLAYIN     AES ÖĞRETMEN KARİYERİ ANKETİ S…     Alan Değişikliğinde Gözler Bak…     2013 Yılı Başöğretmenlik Onur …     Öğretmenlere Duyuru Yapılmıyor     AES Kayseri Şubemiz 23 Kasım’d…     TTK yı Özgürleştirin, Dershane…     Yaşatıyoruz…     AES Ordu, Konya, Korgan ve Pat…     AES İnsan Kaynakları ve Temel …     Karma Eğitim Tehdit Altında     Alim Öğretmenin Annesine Sosya…     AES, Yeni Teşkilatlarla Büyüyo…     Cumhuriyetimizin 90. Yılı’nı T…     Van’ı Unutmadık… 
Küçült/Büyüt :haberi küçült haberi büyüt

AES Hukuk, Emsal Kararlar Almaya Devam Ediyor

Okuma: 1747 Tarih: 13.06.2013
Beğen(me)
 0 
Haberi paylaş:
İlgili Haberler

Sendikamızın hukuk servisi üyelerimiz lehine kararlar almaya devam ediyor. Öğrenim özrü,  eş örü, memuriyetten öğretmenliğe dönüş, sözleşmeli dönemde veya sözleşmeden kadroya geçişte ödenmeyen yolluklar, il ve ilçe emrine atanma talepli davalarımızda peş peşe müjdeli haberler almaya devam ediyoruz.  Hukuk servisimizin son günlerde aldığı lehte kararlardan bazıları:Hakkari Yüksekova’da öğretmen olarak görev yapan bir üyemiz öğrenim özrüne dayalı olarak, Sakarya Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde Tezli Yüksek Lisans öğrenimine kayıt olduğu gerekçesi ile Sakarya İl emrine atanmasını istemiş,  davalı idare bu isteği 2012 yılı özür durumu atama kılavuzunda öğrenim özrüne yer verilmediği gerekçesi ile reddetmişti. Bunun üzerine açtığımız davada ilk etapta  Van 2. İdare Mahkemesi Y.D. İsteğinin reddine karar vermiştir.  Bu karara karşı Van Bölge İdare Mahkemesinde yaptığımız itirazda son Danıştay kararı ek yapılmış, Van Bölge İdare Mahkemesi 19.03.2013 Tarihli kararında; 2012 Atama Kılavuzunda Eğitim Özrüne yer verilmemesi işlemine karşı açılan davada Danıştay 2. Dairesince verilen YD. kararı karşısında dava konusu işlemin sebepsiz kaldığı gerekçesi ile yürütülmesinin durdurulmasına karar vermiştir. Üyemizin yer değiştirme ekranı aktif hale getirilmiş olup yapılan tercih neticesinde ataması gerçekleşmiştir.

Bitlis İli, Ahlat İlçesinde görev yapan bir başka üyemizin Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde Yüksek Lisans Öğretimine başladığından bahisle Aydın İl emrine sınıf öğretmeni olarak atanma isteğinin davalı MEB tarafından 2012 Atama Kılavuzunda öğrenim özrüne yer verilmediği gerekçesi ile reddi üzerine Van 2. İdare Mahkemesinde açmış olduğumuz iptal davasında Mahkeme, 08.04.2013 tarihli kararı ile 2012 Atama Kılavuzunda öğrenim özrüne yer verilmemesi işlemine karşı açılan davada Danıştay 2. Dairesince verilen YD. Kararı karşısında dava konusu işlemin sebepsiz kaldığı, ayrıca, dava konusu işlemin davacının eğitim hakkını engellediğinden telafisi imkansız zarar doğduğu gerekçesi ile işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir.

İzmir Kirazlı İlçesinde çalışan sınıf öğretmeni  il içi eş durumu özrü kapsamında İzmir Güzelbahçe ilçesine atanmasına ilişkin isteğinin reddi işleminin iptali ile ilgili olarak İzmir 2. İdare Mahkemesine açtığımız davada YD talebimiz reddedildiği halde  yaptığımız itiraz üst mahkemece kabul edilmiş,  dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. Karara itiraz etmeyen idare öğretmenimizin yer değişikliğini gerçekleştirmiş bulunmaktadır.

Hakkari Yüksekova’da görev yapan bir üyemizin puan ve kontenjan yetersizliği nedeniyle atanamadığı İzmir ili’ne atanma talebinin reddine ilişkin açtığımız davada aldığımız yürütmeyi durdurma kararı sonrası öğretmenimiz İzmir Narlıdere’ye atanarak göreve başlamıştır.

Amasya İli Merzifon İlçesinde çalışan bir öğretmenimizin eş özrüne bağlı olarak Kayseri İl emrine atanma isteğinin reddine yönelik işlemin de iptaline karar verilmiş, dava esastan sonuçlanmıştır.  Öğretmenimizin ataması Kayseri merkeze yapılmış olup, göreve başlamış durumdadır.

Diyarbakır Cüngüş’de öğretmenlik olan bir üyemiz Balıkesir Bandırma’da görev yapan eşinin yanına puan ve kontenjan yetersizliğinden atanamadığı için devam eden süreçte MEMUR kadrosuna geçerek atanmayı kabul etmiş, hizmet sınıfı değiştirdikten sonra “öğretmen olarak atanamaması” işleminin iptali için açtığımız davada YD kararı verilmiş olup, öğretmenimizin alanında Bandırma ilçesine atanması sağlanmıştır.

Yalova’da Sözleşmeli olarak çalışırken Bitlis’in Güroymak ilçesine kadrolu olarak atanan bir öğretmenimize ödenmeyen sürekli görev yolluğuna ilişkin açılmış dava esastan sonuçlanmış, bölge idare mahkemesi kararı gereğince ödeme emri çıkmıştır.

Sendikamız hukuk servisince açılarak kazanılmış yüzlerce davanın yanında çeşitli konularda açılmış olan onlarcası da idare mahkemelerinde veya Danıştay’da karar beklemektedir. Üyelerimize ücretsiz olarak sunmakta olduğumuz avukatlık hizmeti titizlikle sürdürürken,  her koşulda yanlarında olmaya devam edeceğiz.

Altında ad-soyad yazılı sorun ve taleplerini  hukuk@aes.org.tr adresinden hukuk servisimiz e-postasına ulaştıran üyelerimiz avukatlarımız tarafından yanıtlanmaktadır.

 

Adem ÇELİK

Anadolu Eğitim Sendikası

Hukuk ve Toplu Görüşmelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

 

 

 

  Konu Hakkında Teşekkür Edip Paylaşımcıya Destek Olabilirsiniz.
  Hiç yorum yapılmamış. Neden siz bir yorum yapmıyorusunuz?
  Adınız:
  Yorum:
  Gülücük - 01 Gülücük - 02 Gülücük - 03 Gülücük - 04 Gülücük - 05 Gülücük - 06 Gülücük - 07 Gülücük - 08 Gülücük - 09 Gülücük - 10 Gülücük - 11 Gülücük - 12 Gülücük - 13 Gülücük - 14 Gülücük - 15 Gülücük - 16 Gülücük - 17 Gülücük - 18 Gülücük - 19 Gülücük - 20 Gülücük - 21 Gülücük - 22 Gülücük - 23 Gülücük - 24 Gülücük - 25 Gülücük - 26 Gülücük - 27 Gülücük - 28 Gülücük - 29 Gülücük - 30 Gülücük - 31 Gülücük - 32
  Güvenlik Kodu:
  Güvenlik Kodu
  Güvenlik Kodu:
  Genel Başkanımız Sayın Cansel GÜVEN

  SPORSUZ VE SANATSIZ EĞİTİM YANLIŞINDAN DÖNÜN!...

  Karışık Haberler
  Tum haklari saklidir © E-mail : aes@aes.org.tr | izinsiz ve kaynak gosterilmeden yayinlanamaz.
  AES Anadolu Egitim, Ogretim ve Bilim Hizmetleri Sendikasi Korkut Reis Mahallesi Hanimeli Sokak No: 28/3 Tel : 0 312 232 55 35 Fax: 0 312 232 44 41 Powered: VeyselCeliker & Faruk Ozdemir
  Powered by Turk-CMS © 2011