Norm Fazlası Atamalar Konusund…     AES MYK, İzmir AES yöneticiler…     Eğitimin Acil Sorunları için B…     İzmir Buluşmasına Davet     Yeni Öğretim Yılı Fırsat Olsun     Her Bayram Bir Kucaklaşma Günü…     Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlü…     Promosyon Paraları Hakkında Ge…     İl-İlçe Emri ve 2.İl İçi-İl Dı…     Bir KHK ile Hayatı Değişen Öğr…     23 ŞEHİDİMİZ YÜREĞİMİZİ DAĞLAD…     SERBEST KILIK KIYAFET EYLEMİMİ…     30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KU…     Terör kana doymuyor. Bu sefer …     Gizlenen Müdür Yardımcılığı Ka…     BASK “AĞUSTOS ÇALIŞTAYI” YAPIL…     Rahim Demirbaş Onurumuzdur, Or…     Sözlü Sınavla Sözleşmeli Öğret…     ÖĞRETMEN PERFORMANS DEĞERLENDİ…     2010 - KPSS GENEL YETENEK VE G…     SORULARLA ÖZÜR GRUBU ATAMALARI…     İlk Atamalar Öncesi Acil Talep…     Yıllık İzinlerin İptali Olağan…     DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKIYORUZ: E…     RAMAZAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN…     Kadir gecemiz mübarek olsun!      İstanbul’da Yaşanan Terör Eyle…     İstanbul İl Milli Eğitim Müdür…     AES ÜYELERİ İFTARDA BİR ARAYA …     ÖĞRETMENLERİN İSTEĞE BAĞLI YER…     Okul Müdürleri Öğretmen Perfor…     Torpil Ve Kayırmada 9-10 Yaş S…     Sözleşmeli Öğretmenliğe Hayır     Halk Eğitim Merkezi Öğretmenle…     Babalar Gününü Kutlarken...     Dava Konumuz Nöbet Ücretlendir…     Atama Bekleyen Öğretmenlerin S…     Bulmak İstediğin Gibi Bırak (օ     Kaman BİLSEM, Enerji Verimliği…     Muhtemel Eğitim Sistemi ve Rot…     AES Müdür Yardımcılığı Görevle…     BASK BAYRAM İKRAMİYESİ TALEP E…     Velilere Uyarı: Öğretmene Haka…     İSTANBUL’DA YAŞANAN TERÖR EYLE…     AES Seminer Özgürlüğü için Tal…     AES Çatalca Üyeleri Piknikte B…     Barış Ve Kardeşlik İçin Bir Um…     Alman Federal Meclisinin Karar…     AES’ in Hukuk Zaferi: Danıştay…     Sorularla İl Dışı Atamalar     ANADOLU EĞİTİM SENDİKASI MERKE…     MEB Yine Kanun İle Torbalanaca…     Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılm…     ÖĞRETMEN İHTİYACI EKSİK, NORML…     AES Merkez Yönetimi Ereğli�…     ÇORUM AES’TEN TÜRKÇE İSME ONUR…     Ek Ders Adaletsizlikleri Unutu…     19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, …     İŞ SAĞLIĞI VE GÜVELİĞİ     AES KİLİS’TEN VE EĞİTİMDEN TAR…     ANNELER GÜLSÜN, GÜLDÜRSÜN!     ZORUNLU HİZMETTE ARTIRIMLI HİZ…     “1 MAYISTA EMEĞİN HAKLI SESİNİ…     23 NİSAN ÇOCUKLARIMIZA DEVREDE…     İstanbul İl Milli Eğitim Müdür…     Baskı ve İstismar Araştırmamız…     MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETME…     AES Gaziantep ve Şanlıurfa ile…     Regaib Kandiliniz Mübarek Olsu…     Güneydoğuya “GÜVEN” Geliyor     AES Memur Ve Hizmetlilerin Yet…     İdareciler Cadı Avına Uğratılm…     ÖĞRETMENİME DOKUNMA     SUÇLU, AYAĞA KALK!     MEB YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME YAN…     REHBER ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRMEL…     NEVRUZ CEMRESİ YÜREKLERE DÜŞS܅      18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ KUTL…     İçişleri Bakanlığı AES Talebin…     Sendikalardan Teröre Tepki: Ko… 
Küçült/Büyüt :haberi küçült haberi büyüt

2014 Yarıyıl Tatili Özür Grubu Duyurusu Yayınlandı

Okuma: 18599 Tarih: 20.12.2013
Beğen(me)
 +1 
Haberi paylaş:
İlgili Haberler

Senede bir defa ve yaz tatilinde yapılacak şeklinde yönetmeliğe konu olan özür grubu yer değişikliklerinin şubat dönemi ilk atamalarının sürdürülmesi üzerine yönetmeliğe rağmen 2014 Şubatında da yapılacak olmasından memnuniyet duyuyoruz. 2011 ve2012 ve 2013 şubat döneminde siyasetin (Sayın Başbakanın) doğrudan müdahil olduğu ilk atamalar 2014 Şubat ayında 10 bin öğretmenle süreceğine göre bakanlığın özür gruplarını senede iki kere yapılır şeklinde yönetmelik revizyonuna gitmesi yerinde olacaktır.Yayınlanan duyuruda (kılavuz) eğitim özür gruplarına yer verilmemiş olmasına yer değiştirme yönetmeliği doğrultusunda mazeret üretilemez. Şubatta özür grubu ataması yapmak yönetmelikle çeliştiği halde yapıldı ise, kamu yararı ve Anayasamızda tanımlanan eğitim alma, sürdürme hakkı gereği bu özrün de başvuruya dahil edilmesi gerekir. Alınacak başvurularda böyle bir başlık olmamasına rağmen dilekçe hakkı gereği, eğitim özründen ya değiştirme talepli başvurular yapılabilir. İlgili eğitimin sürdüğüne dair bir öğrenci belgesi eklenerek çalıştıkları kuruma “ilgili makama iletilmek üzere” verilecek öğrenim özrü kapsamındaki yer değiştirme talepleri reddedilecek, reddi takip eden 60 gün içinde dava açılabilecektir. Bu noktada yasanın yönetmelikten üstünlüğü ilkesine ve ADALETİN BAĞIMSIZLIĞINA sığınıyor, ilgili eğitim özründen eksik yer değiştirme yönetmeliğinin iptali için sürmekte olan Danıştay nezdindeki davamızın da bir an evvel sonuçlanmasını bekliyoruz.

Duyuru diğer özür grupları açısından yorumlamak gerekirse;

Özür grupları sağlık, eş ve özel hayatı etkileyen haller kapsamında sıralanmıştır.

Tüm atamalar hizmet puanı üstünlüğüne ve açık kontenjanlara bağlı olarak yapılacağından YİNE sorunludur. Sendikamızın kazandığı yüzden fazla davada mağduriyetlerin giderilmesinde puan-kontenjan gözetilmesinin telafisi güç zararlara yol açacağı vurgulanmıştır. Özrü kabul edilen tüm başvuruların ilçe emrine yapılmamasının mağduriyeti sürdürdüğü, il dışından gelenin il içi mağduru olduğu unutulmamalıdır!

Başvuru kabul edildiği halde tercih yapacak kurum bulamayan, tercih yaptığı halde atanamayan öğretmelerin dava açma hakkı doğar. Bu noktada öğretmenlerimizin yaptıkları her işlemi, atama ekranları dahil EKRAN GÖRÜNTÜSÜ alarak kaydetmeleri çok önemlidir.  Böyle bir davayı bir sendika ile yürütmeyi düşünenlerin henüz mağdur olmadan üyelik işlemlerini tamamlamaları da hukuki zorunluluktur.

Alan değiştiren öğretmenlerin özür grubu başvurusu yapmalarının önünde bir engel yoktur. Bu konuda mağduriyet yaşanmaması adına İKGM tarafından tüm il valiliklerine bir duyuru yapılmıştır.

Hizmet sürelerinde hesaplama 31 Aralık 2014 baz alınarak yapılacaktır. Başvuruya esas ilk göreve başlama tarihi 10 Şubat 2013 tür.

Sağlık özründe ADAYLIĞIN KALKMIŞ OLMASI şartı aranmamaktadır. Bu kılavuzun takdire değer en önemli maddesi olup sendikamızın talepleri ve kazandığımız onlarca dava ile örtüşmektedir. Başvurunun kabulünün atanma demek olmadığını öğretmenlerimizin idrak etmesi gerekecektir. Sağlık özründen başvurusu kabul edilip puan-kontenjan mağduriyeti yaşayabilecek tüm üyelerimizin açabilecekleri davaların kazanılacağına garanti gözüyle bakıyoruz. Sağlık özrü başvurusunu kendi sağlık raporu ile yapacak olanların raporlarında “öğretmenlik yapmasına engel bir durum olmadığı” yazılmalıdır.

Sağlık hariç özür gruplarında adaylığın kalkmış (31 Aralık 2014 itibari ile kaldırılabilecek) olması ile en az 1 yıldır aynı ilde (ilçede) çalışıyor olması beklenmektedir.

Sağlık ve özel hayat kapsamındaki başvurular eşlerle birlikte değerlendirilecektir. Birinin atanması halinde eş de atanacaktır.

Başvurularda DÜZELTME olanağı sunulmadığından her işlemin kılavuza uygun ve doğru yapılması hayati önem taşımaktadır. Başvuruların kabul edilip onaylanacağı son tarih olan 8 Ocak 2014 de büyük yoğunluk yaşanabileceğinden öğretmenlerimizin daha önce başvuru ve onay işlemlerini tamamlamalarını öneriyoruz. Yine bu son gün mesai bitiminden önce başvuru iptali yaptırmak olanaklıdır. Görev yeri dışında bulunanlar ilgili başvuruyu e-posta, posta ve faks ile yapabilecektir.

Eş durumunda öğretmen eşinin son 2 yılda 360 günlük sigorta süresi şart koşulmuştur. Geçmiş dönemlerde sorun olan özel sektör ve veya bankacı eşleri kapsam içindedir.  Başvuru halinde askerlikte geçen süre sigortalılığa dahil edilecektir.

Özel hayat kapsamına çocukları merkezi sınavla ilçe-il dışına yatılı olmayan bir okulu kazananlar ile son 6 ay içinde eşi veya 1. Derece yakını vefat edenler, terör veya adli suçlardan mağdur olanların mazereti valiliklerce onananlar başvurabilecektir. Bu kapsamda tıpkı sağlık özrü gibi eşler birlikte değerlendirilir. Atama yapılmaması halinde açılabilecek davalar tıpkı sağlık özrü gibi güçlüdür. Boşanmanın mazeret kabul edilmemesi eksikliktir. Boşanma işlemi sorunlu olan, savcılığa eşiyle ilgili şikayeti  yansımış olan öğretmenlerimiz bu işlemi Valilik kanalı ile ve güvenlik gerekçesiyle özel hayat kapsamında özür grubu tayini için kullanabilir. Bekar öğretenler de özel hayatlarına ilişkin tehdit içeren savcılığa intikal etmiş konuları özür tayinleri için belgeleyebilir.

İl içi ve il dışı yer değiştirmelerin birlikte yapılacak olması önemli bir sorundur. Geçmiş dönemlerin özür grubu mağdurları il dışından atanacak olanlarla puan üstünlüğüne göre yarışacaktır. Bu dönemde il değiştirecek olanlar da “ilçe emrine atanma hakkı” verilmediğinden özürlerinin giderileceği ilçenin uzağına atanma riskiyle karşı karşıyadır. İl emrinde herhangi bir yere atanmak için 41. Tercihin işaretlenmesi gerekmekte iken bazı branşlarda (özellikle sınıf öğretmenliği) ve çoğu ilde 40 tercih yapabilmek mümkün olmayacaktır. 41. Tercih ile kuraya gidilmesi güvenli değildir, böyle bir işlemi bizzat öğretmenlerin kuraya katılması ile güvenli bulabiliriz.

Öğretmenlerimizin boş olduğunu tespit ettiği halde tercihe açılmayan okulları ihbar etmesi, tutanakla bakanlığa ve/veya sendikalarına bildirmeleri önemlidir. Muhtemel boşalacak kadrolar için de tercih alınacağından ek yerleştirme yapılacağını da düşünüyoruz.

İl içinde “öncelikle eşinin çalıştığı yer tercihi” dayatması sürmektedir. Birbirine yakın yerleşimler göz önüne alındığında bu şekilde bir dayatma yapılmasını doğru bulmuyoruz.

Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri, Anadolu Liseleri ile bilim ve sanat merkezleri öğretmenlerinin tercihlerinde sıkıntılar mevcuttur. Yer değiştirmek için kazanılmış haklarından (statülerinden) vaz geçmeleri Fen lisesi, sosyal bilimler lisesi yerine Anadolu lisesi veya meslek lisesi seçmek durumunda kalabilirler. Yalnızca bilim sanat merkezleri tercihinde “daha önce bu kurumlarda çalışmış olmak” şartı getirilmiştir. Bu kararı doğru bulmuyoruz.

Adil bir atanma-yer değiştirme sistemine kavuşmak için verdiğimiz çaba üyelerimizin desteği ile büyümektedir. Özür grubu yer değiştirmelerinde her dönem gösterdiğimiz hassasiyet 2014 Şubat döneminde de sürecektir. Tüm öğretmenlerin ve hatta idarenin yararına olması umuduyla ilan ederiz.

Anadolu Eğitim Sendikası/Hukuk Sekreterliği

 

 

2014 YARIYIL TATİLİ ÖĞRETMENLERİN İL İÇİ VE İLLER ARASI ÖZÜR DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRME DUYURUSU

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin il içi ve iller arasında sağlık ve eş durumu özrü ile genel ve özel hayatı olumsuz etkileyen nedenlere bağlı yer değişiklikleri 06/05/2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde belirtilen tarihler arasında yapılacaktır.

1. Alanlar itibarıyla atama yapılacak norm kadro açığı bulunan bütün okullar, Bakanlığın http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilerek öğretmenlerin tercihlerine açılacak ve yer değiştirmeler bilgisayar ortamında hizmet puanı üstünlüğü esasına göre yapılacaktır.

2. Öğretmenlerin hizmet puanının hesabında başvuruların son günü; hizmet süresinin hesabında ise 31 Ocak 2014 tarihi esas alınacaktır.

3. Başvuru yapacak öğretmenlerde, sağlık durumu özrüne bağlı yer değiştirmeler hariç, Devlet memurluğu ve öğretmenliğin her ikisinde de adaylıklarının kaldırılmış veya 31 Ocak 2014 tarihi itibarıyla kaldırılabilecek durumda olması şartı birlikte aranacaktır.

4. Öğretmenlikten ayrıldıktan sonra açıktan ya da kurumlar arası yeniden atama kapsamında atananlardan, sağlık durumu özrüne bağlı yer değiştirmeler hariç, 31 Ocak 2014 tarihi itibarıyla bulunduğu ilde en az 1 (bir) yıl süreyle öğretmenlik yapmış olanlar, özür durumuna bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler.

5. Sağlık durumu özrü ya da genel ve özel hayatı olumsuz etkileyen nedenlere bağlı olarak yer değiştirme başvurusu uygun bulunan öğretmen eşlerden, talebi halinde diğer eşin de yer değişikliği başvurusu birlikte değerlendirilecektir.

6. Başvurular, http://mebbis.meb.gov.tr veya http://ikgm.meb.gov.tr adreslerindeki MEBBİS Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Başvuru Formu doldurularak belgeler okul müdürlüğüne teslim edilmek suretiyle yapılacaktır. Onaylı başvuru formu çıktısının bir örneği öğretmene elden teslim edilecektir.

7. Öğretmenler, Başvuru Formu'nun gerçeğe uygun şekilde doldurulmasından sorumludur. Başvurular onaylanmadan önce okul yöneticiliklerinden belgeye dayalı bilgi düzeltme talebinde bulunulabilir. Başvuru süresi içinde bilgi düzeltme talebinde bulunanlardan onay aşamasındaki başvuruları reddedilerek, onaylanmış başvurular ise iptal edilerek öğretmenlerin yeniden başvuru yapmaları sağlanacaktır. Bilgilerinde değişiklik olanlar dışında yeniden başvurularda tercih düzeltilmesi yapılmayacaktır.

Öğretmenler, başvuru süresi içinde, görevli olduğu okul ya da kadrosunun bulunduğu il/ilçe milli eğitim müdürlüğüne dilekçe vermek suretiyle yer değiştirme başvurusundan vazgeçebilir. Bu durumda öğretmenlerin başvuruları elektronik ortamda da iptal edilir.

8. Öğretmenlerin şahsen başvuru yapması esastır. Ancak görevli olduğu il/ilçe dışında bulunanlar, ibraz edilecek belgeleri, e-posta, telefon, faks gibi uygun iletişim araçlarıyla kadrolarının bulunduğu okul müdürlüğüne süresi içinde ulaştırarak başvurularının onaylanmasını isteyebilirler; yöneticiler de bu başvuruları süresi içinde onaylayacaklardır. Başvurusu onaylanan öğretmenlere ait Başvuru Formu'nun çıktısı göreve başladıklarında öğretmenlere imzalattırılacaktır.

9. Müstakil müdürlüğü bulunmayan okullarda görevli öğretmenler ile kadroları il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde bulunan öğretmenler, başvurularını kadrolarının bulunduğu il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine yapacaklardır.

10. Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden, yurt dışı görev süresi veya izinlerinin 07 Şubat 2014 tarihine kadar sona ereceğini belgelendirenler, diğer şartları da taşımaları kaydıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler. Bu kapsamda yer değişikliği gerçekleştirilenlerden en geç 10 Şubat 2014 tarihi itibarıyla görevine başlamayanların atamaları iptal edilecektir.

11. Öğretmenlerden eşi kamu görevlisi olup askerlik görevini yapmakta olanlar, eşinin görev yaptığı kurumun bulunduğu yere yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir.

12. Başvurular, iki aşamada alınacaktır. Birinci aşamada özür başvurularının geçerlilik kazanabilmesi için başvurunun, sırasıyla okul, ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerince onaylanması gerekmektedir. İkinci aşamada ise eğitim kurumu tercihleri alınacak ve okul müdürlüklerince onaylanacaktır.

13. Elektronik Başvuru Formu dışında bir belgeyle veya posta yoluyla yapılan başvurular; gerekli şartları taşımayan başvurular; gerçeğe aykırı bilgi ve belgeyle ya da istenilen bilgiler uygun biçimde işaretlenmeden yapılan başvurular ile Elektronik Başvuru Formu çıktısı imzalanmadan ve onaylanmadan yapılan başvurular geçersiz sayılacak; geçersiz başvurulara dayalı yer değiştirmeler iptal edilecektir.

14. Yer değiştirme sürecinde yapılan işlemlerle ilgili olarak gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğretmenler ile gerekli kontrolleri yapmadan bu başvuruları onaylayan sorumlular hakkında yasal işlem yapılacaktır.

15. Yer değiştirme sürecinde ihtiyaç duyulan açıklamalar Bakanlığın http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinden ayrıca duyurulacaktır.

SAĞLIK DURUMU ÖZRÜNE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER

Öğretmenler;

a) Görev yaptığı yerde kalması halinde, kendisi, eşi veya çocuklarının sağlık durumlarının tehlikeye gireceğini belirtir sağlık kurulu raporu ile tedavi olmak istediği,

b) Anne, baba veya yargı kararıyla vasi tayin edildiği kardeşlerinden birisi için "Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez." ibaresi bulunan sağlık kurulu raporu ile anne, baba veya kardeşinin Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı adresinin bulunduğu ilçe/ildeki okullara atanmak üzere yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler.

Kendi hastalığı nedeniyle yer değiştirme başvurusunda bulunan öğretmenlerin ibraz ettiği sağlık kurulu raporunda, hastalığının öğretmenlik yapmasını engellemeyeceğinin ayrıca belirtilmesi gerekir.

Özel eğitim alması gereken çocuğu olan öğretmenler ise, rehberlik ve araştırma merkezlerince çocukları için verilen özel eğitim değerlendirme kurulu raporu ve il milli eğitim müdürlüklerinden alınacak görev yaptığı ilde çocuğunun özrüne ilişkin özel eğitim alabileceği resmi eğitim kurumu bulunmadığına dair belge ile yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler.

Başvuruda istenecek belgeler şunlardır:

a) Başvuru tarihi itibarıyla resmi veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarından son altı ay içinde alınan yukarıda açıklanan muhtevaya uygun sağlık kurulu raporu (özürlü raporlarında süre şartı aranmaz),

b) Kardeşine vasi tayin edilenlerden mahkeme kararı,

c) Çocuğu özel eğitim alması gerekenlerden, özel eğitim değerlendirme kurulu raporu ve bulunduğu ilde özel eğitim alabileceği eğitim kurumunun bulunmadığına dair görev yaptığı il milli eğitim müdürlüğünce verilecek belge.

Eş, anne-baba, çocuk ve kardeş için veya vasi tayini sebebiyle alınmış sağlık kurulu raporları ile yapılan başvurularda, onay makamları, aile kütüğüne işlenmiş kişisel bilgilerin özetlerini gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneğini elektronik ortamda temin ederek kontrol edeceklerdir.

EŞ DURUMU ÖZRÜNE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER

I- Öğretmenlerden eşi;

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/A ve 4/B maddesi kapsamında,

b) Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı,

c) 506 sayılı Kanun'un Geçici 20 nci maddesine göre, bankalar için kurulmuş özel emeklilik sandığına tabi,

ç) TOBB ve Odalar gibi kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında,

d) Avukat olup baroya kayıtlı ve vergi mükellefi olarak çalışanlar ile aşağıda II nci maddede belirtilenlerin eşleri, eşlerinin görev yaptığı il/ilçeye yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler.

II- Eş durumu özründen yer değişikliği isteyenlerden:

a) Eşi; yasama organı üyeliği, belediye başkanlığı, 23/4/1981 tarihli ve 2451 sayılı Bakanlıklar ve Bağlı Kuruluşlarda Atama Usulüne İlişkin Kanun'a ekli I ve II sayılı cetvellerde belirtilen görevlerde bulunanlar, 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, 24/2/1983 tarihli ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu, kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında memur veya bu Kanunun 4/B ve 4/C maddeleri kapsamında sözleşmeli personel statüsünde çalışanlar, 399 sayılı KHK kapsamında çalışanlar, bunların dışında özel kanunlarla kurulan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçi olarak çalışanlardan, eşinin çalışmakta olduğu kurum/kuruluştan alınacak görev yeri belgesi, (Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla başka bir il'e atamasının yapıldığını belgelendiren kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlarının, görev yeri belgesi aranmadan sadece atama kararları yeterli kabul edilecektir)

b) Eşi kamu kurum ve kuruluşları dışında 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 4 üncü maddesinin (a) ve (b) bentleri kapsamında sigortalı olarak çalışanlardan;

1. Eşinin çalışmakta olduğu işyerinden alınacak görev yeri belgesi,

2. Bağlı bulunduğu vergi dairesinden veya ilgili meslek kuruluşundan alınacak işyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge,

3. Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının halen devam ettiğini gösterir belge,

4. İdare merkezi belirli bir il'de olmakla birlikte ülke genelinde faaliyet gösteren şirketlerin şirket merkezi dışında çalışanlarının öğretmen eşleri, ayrıca, atanmak istediği yerde eşinin işyerinin faal olduğuna dair anonim şirketler için kendi işyerlerinden, diğer şirketler içinse çalıştıkları ildeki vergi dairesi, belediye veya ilgili meslek kuruluşundan alacakları belge istenecektir.

5. 360 gün sigortalılık süresinin hesabında, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 4 üncü maddesi kapsamında geçen hizmet sürelerinin tamamı birlikte değerlendirilecektir.

6. Eşleri sigortalı olarak çalışan öğretmenlerin yer değişikliği başvurularında, eşlerinin sigortalılık süresinin yeterli olmaması halinde, borçlanılmak kaydıyla son iki yıllık süre zarfında askerlikte geçen süreler de sigortalı olarak geçirilen süreler kapsamında değerlendirilir.

III- Eşi emekli olan öğretmenler, bir defaya mahsus olmak üzere son başvuru tarihi itibarıyla son 6 (altı) ay içinde eşinin emekli olduğunu gösterir belge ile eşinin ikamet ettiği yere yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler.

IV- Öğretmenlerden;

a) Kendisi ya da memur eşi yurt dışı görevde bulunanlar,

b) Eşleri geçici görevli olanlar,

c) Eşleri isteğe bağlı sigortalı olanlar yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaklardır.

GENEL VE ÖZEL HAYATI ETKİLEYEN NEDENLERE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER

1. Öğretmenlerden;

a) Eşi vefat edenler, eşlerinin vefat tarihini izleyen 6 (altı) ay içinde,

b) Eşleri şehit ya da malul gazi olanlar, şehadet veya gaziliğin vukuundan itibaren 6 (altı) ay içinde,

c) Terör eylemleri etkisi ve sebebiyle, kanunen bakmakla yükümlü olduğu çocukları ile anne/babası veya kardeşlerinden biri şehit ya da malul gazi olanlar, şehadet veya gaziliğin vukuundan itibaren 6 (altı) ay içinde,

ç) Görev yaptıkları yerde özel hayatında açıkça tehlike oluşturan olay nedeniyle,

d) Görevli olduğu yerleşim yeri dışında bir ortaöğretim kurumunu, merkezi sınavla kazanan çocuğunun, öğrenim göreceği yerde yatılı öğrenim görme imkanı olmadığını belgelendirenler yer değiştirme başvurusunda bulunabileceklerdir.

2. Bu kapsamda başvuruda bulunacak öğretmenlerden;

a) Görev yaptıkları yerde özel hayatında açıkça tehlike oluşturan olaya ilişkin görev yaptığı il valisinin teklifi,

b) Eşinin vefatını gösterir belge,

c) Eşi, çocuğu ile anne/babası veya kardeşlerinden birinin şehit ya da malul gazi olduğuna dair belge,

ç) Çocuğunun merkezi sınavla kazandığı yeri gösterir belge ile çocuğunun öğrenim göreceği yerde yatılı öğrenim görme imkanı olmadığına dair belge istenecektir.

YER DEĞİŞTİRMELERDE ÖĞRETMEN, OKUL, İLÇE VE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNCE YAPILACAK İŞ VE İŞLEMLER

Öğretmenler yer değiştirme başvurularını, ilan edilen başvuru tarihleri arasında Elektronik Başvuru Formu'nu doldurmak suretiyle yapacaklardır. Elektronik Başvuru Formuna, http://mebbis.meb.gov.tr veya http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinden "kullanıcı adı" ve "şifre" ile ulaşılacaktır.

Öğretmenler yer değiştirme başvurularını yaptıktan sonra özür durumuna ilişkin belgeleri, onay için kadrolarının bulunduğu okul müdürlüğüne ibraz etmek zorundadır. Görevli olduğu il/ilçe dışında bulunanlar, ibraz edilecek belgeleri, e-posta, telefon, faks gibi uygun iletişim araçlarıyla kadrolarının bulunduğu okul müdürlüğüne süresi içinde ulaştıracaklardır. Süresi içinde ulaştırılmayan belgelerden öğretmen sorumludur.

Okul müdürlüklerince, ibraz edilen belgeler incelenerek uygun bulunanlar elektronik ortamda tarandıktan sonra Elektronik Başvuru Formu'nun çıktısı alınarak başvurular onaylanacaktır. Gerekli şartları taşımadığı tespit edilenlerin başvurusu reddedilecektir.

Okul müdürlükleri, özür durumu belgelerini elektronik ortamda sisteme yansıtarak onay için ilçe ve il milli eğitim müdürlüğüne gönderilmesini sağlayacaktır.

Başvurular; eğitim kurumu müdürlüklerince başvurunun yapıldığı gün ya da takip eden gün içinde; il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince ise en geç eğitim kurumu müdürlüğünün onayını takip eden günde onaylanacaktır. Son gün yapılan başvurular aynı gün içinde onaylanacaktır.

Onay işlemlerinin süresi içinde tamamlanmasını takiben başvurular değerlendirmeye alınacaktır.

Öğretmenlerin başvuru ve onay işlemlerini internet aracılığıyla takip etmesi sağlanacaktır.

İl/ilçe milli eğitim müdürlükleri, yer değiştirme iş ve işlemleri ile başvuruların onaylanması ya da reddedilmesinden görevli, yetkili ve sorumludur.

 

Onay işlemlerinin hafta sonu tatillerine denk geldiği günlerde okullar ile il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince gerekli tedbirler alınarak yeterli sayıda personel bulundurulacak ve başvuruların onaylanması sağlanacaktır.

Yer değiştirme başvurularına ilişkin tereddütler öncelikle il milli eğitim müdürlüğünce giderilecek; bu aşamada giderilemeyen tereddütler yetkililerce Bakanlığa bildirilecektir.

BAŞVURU VE TERCİHLER

Başvurular

Özür sebebiyle görev yerlerinden ayrılacak öğretmenlerin yerine atama yapılabilmesi bakımından başvurular, yer değiştirme takviminde belirtilen tarihler arasında iki aşamalı olarak alınacaktır.

Birinci aşamada, öğretmenler Elektronik Başvuru Formu'nu doldurarak, özür durumuna göre atanmak istediği il ve ilçeyi seçerek başvuru formunu onaylatacaklardır.

İkinci aşamada; öğretmenin atanmak istediği il ve ilçede boş norm kadrosu bulunan okullar ile öğretmenlerin yer değiştirmesi sebebiyle muhtemelen boşalacak okulların listesi http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır. Birinci aşamada başvurusu onaylanan öğretmenler, atanmak istedikleri okul kodlarını, tercih önceliklerini dikkate alarak işaretleyeceklerdir.

Tercih aşamasında "muhtemelen boşalacak okul" olarak ilan edilen ancak atamalar sonucunda bunlardan norm kadrosu boşalmayan okulları tercih eden öğretmenlerin bu tercihleri değerlendirmeye alınmayacaktır.

Tercihler 1-İller arasında:

Öğretmenler, özürlerinin bulunduğu ildeki okullar arasından en çok 40 (kırk) tercihte bulunabilirler. Tercihlerine atanamama ihtimaline karşılık öğretmenler, 41 inci seçenek olarak il genelinde boş kalan eğitim kurumlarına atanmak isteyip istemediklerini ayrıca belirtebilecektir.

Tercihlerine atanamayanlardan 41 inci seçeneği tercih edenler il genelinde boş kalan kurumlara kur'a usulüyle atanacaklardır.

40'tan az tercih yapanlar ile tercih dışı atanmak istemeyen öğretmenlerin sadece tercihleri dikkate alınacaktır.

Hizmet puanı yetersizliği sebebiyle özür durumundan yer değiştirmeleri yapılamayan öğretmenlere, istekleri halinde aylıksız izin kullandırılacaktır.

2- İl içinde:

İl içinde özür durumuna bağlı yer değiştirecek öğretmenler, özürlerinin bulunduğu yerleşim yerindeki eğitim kurumları arasından en çok 40 (kırk) tercihte bulunabilirler.

Yer değişikliği işlemlerinde; il merkezleri; ilçeler; büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerin ilçeleri, beldeleri ve köylerinin her biri ayrı bir yerleşim yeri olarak değerlendirilecek ve bu yerleşim yerleri arasında yer değişikliği başvurusu yapılabilecektir. Bu yerleşim yerlerinin içindeki eğitim kurumlan arasında özür durumundan yer değişikliği yapılamaz.

Büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerde görev yapanlar, yalnızca özrünün bulunduğu il merkezi (belde ve köyler dahil) ya da ilçedeki (belde ve köyler dahil) okulları tercih edeceklerdir.

Eşi, aynı ilçenin köy veya beldelerinde görev yapanlar, öncelikle eşinin olduğu yerdeki okulları tercih edecektir.

Kendisi veya eşi, büyükşehir statüsünde olan illerin büyükşehir belediyesi sınırları dışında kalan ilçelerinde görev yapanlar, eşinin görev yaptığı büyükşehir belediye sınırları dışındaki ilçede bulunan (belde ve köyler dahil) okulları tercih edeceklerdir.

Büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan öğretmenlerden;

Büyükşehir belediyesi kapsamındaki ilçeler dışındaki ilçelerden (belde ve köyler dahil) büyükşehir belediyesi kapsamındaki ilçelere atanmasını gerektiren özrü bulunanlar büyükşehir belediyesi kapsamındaki ilçelerdeki,

Büyükşehir belediyesi kapsamı dışındaki ilçelere (belde ve köyler dahil) atanmasını gerektiren özrü bulunanlar, özürlerinin bulunduğu ilçedeki (belde ve köyler dahil),

Büyükşehir belediyeleri merkez ilçeleri arasında atanmasını gerektiren özrü bulunanlar eşinin görev yaptığı ve Adres Kayıt Sistemi'ne (AKS) kayıtlı ikametgahının bulunduğu ilçedeki okulları tercih edebileceklerdir.

3- Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri ile bilim ve sanat merkezleri öğretmenlerinin tercihleri;

Fen liseleri ve sosyal bilimler liselerinin bütün alan öğretmenleri ile güzel sanatlar ve spor liselerinin görsel sanatlar/resim, müzik ve beden eğitimi öğretmenleri bilim ve sanat merkezleri hariç tüm eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.

İlgili mevzuatına göre Anadolu liselerine atanan öğretmenler, bilim ve sanat merkezleri hariç fen liseleri ile sosyal bilimler liselerini tercih edebilecektir.

Güzel sanatlar ve spor liselerinde halen görev yapan görsel sanatlar/resim, müzik ve beden eğitimi öğretmenleri ile geçmişte güzel sanatlar liselerinde görev yapmış olanlar, bilim ve sanat merkezleri hariç güzel sanatlar ve spor liseleri ile diğer eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.

Bilim ve sanat merkezlerinde halen görev yapan öğretmenler ile geçmişte bilim ve sanat merkezlerinde görev yapmış olanlar fen liseleri ile sosyal bilimler liseleri hariç, bilim ve sanat merkezleri ile diğer eğitim kurumlarını tercih edebilecektir. Bilim ve sanat merkezlerinde daha önce görev yapmamış öğretmenler, bu merkezleri tercih edemezler.

Yer Değiştirmeler ve Tebligat

Yer değiştirmeler, öğretmenlerin tercihleri dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacaktır. Sonuçlar, http://ikgm.meb.gov.tr adresinde yayımlanacaktır. Yer değiştirmesi yapılan öğretmenlerin tebligat, ayrılma ve başlama işlemleri Yer Değiştirme Takvimi'nde belirtilen süreler içinde tamamlanacaktır.

YER DEĞİŞTİRME TAKVİMİ

I. AŞAMA

Başvuruların kabul edilmesi ve onay süreci 02-08 Ocak 2014

II. AŞAMA

Tercihlerin yapılması ve onay süreci 13-17 Ocak 2014

Atamalar 20-21 Ocak 2014

 

 

  Konu Hakkında Teşekkür Edip Paylaşımcıya Destek Olabilirsiniz.
  Misafir Yorumcu (Misafir Yorumcu)
  Misafir Yorumcu (Misafir Yorumcu)
  Kayıt Tarihi: Eklendi 19.02.2014 05:29:08 İp: Yorum: 5-
  bu ülkede bir tek öğrenim gören öğretmen mi fazlageldi anlamadım tüm kurumlarda öğrenim bir özür iken mebde kabahatlar kanunuan alınması çok garip anayasaya uygun olması gerekmez mi yönetmeliklerin meb öğrenim özrüne dokunma herkes kendini geliştirsin aes yetkilileri bu konuda hassasiyetinizden dolayı teşekkürler inşallah yüce adalet doğru kararı verecektir yine
  Alıntı Yap
  Şahsen cevap Aşağı Yukarı

  Misafir Yorumcu (Misafir Yorumcu)
  Misafir Yorumcu (Misafir Yorumcu)
  Kayıt Tarihi: Eklendi 02.01.2014 18:27:05 İp: Yorum: 4-
  öğrenim özründe yazın olduğu gibi 2012 yaz ve 2013 şubatta hakkı olanlar için bir karar çıkartılamaz mı?
  Alıntı Yap
  Şahsen cevap Aşağı Yukarı

  isyankar11 (Misafir Yorumcu)
  isyankar11 (Misafir Yorumcu)
  Kayıt Tarihi: Eklendi 29.12.2013 05:46:24 İp: Yorum: 3-
  DAĞ BAŞINDAKİ uzak koy ve beldedeki öğretmenlerle şehir merkezindeki öğretmenler birbirine yakın hizmet puanı ve aynı maaşı aldığı sürece bu il içi ve il dışı mağduriyet bitmezzz.Özellikle il içi atamalarında sınıf öğretmenleri mağdur....
  Alıntı Yap
  Şahsen cevap Aşağı Yukarı

  birdal taşdan (Misafir Yorumcu)
  birdal taşdan (Misafir Yorumcu)
  Kayıt Tarihi: Eklendi 26.12.2013 18:27:52 İp: Yorum: 2-
  Büyükşehir belediyeleri merkez ilçeleri arasında atanmasını gerektiren özrü bulunanlar eşinin görev yaptığı ve Adres Kayıt Sistemi'ne (AKS) kayıtlı ikametgahının bulunduğu ilçedeki okulları tercih edebileceklerdir. ben ve eşim adana ili yüreğir ilçesinde çalışıyoruz AKS ÇUKUROVA İLÇESİNDE BEN ÖZÜR DURUMUNDAN TİN İSTEYEBİLİRMİYİM BU DURUMDA
  Alıntı Yap
  Şahsen cevap Aşağı Yukarı

  naskar (Misafir Yorumcu)
  naskar (Misafir Yorumcu)
  Kayıt Tarihi: Eklendi 22.12.2013 22:15:31 İp: Yorum: 1-
  açıktan ve kurumlar arası yeniden atamaya ilişkin danıştay 2. dairesinin 2009/249 sayılı kararına rağmen hala bir yıl bekleme koşulu var. bu konuda ne yapmamız gerekiyor? zaman az lütfen yardımcı olun. teşekürler
  Alıntı Yap
  Şahsen cevap Aşağı Yukarı

  Adınız:
  Yorum:
  Güvenlik Kodu:
  Güvenlik Kodu
  Güvenlik Kodu:
  Genel Başkanımız Sayın Cansel GÜVEN

  Genel Başkanımız Sayın Cansel GÜVEN’İN 4. Olağan Genel Kurul Delegelerine Hitabı

  Karışık Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © E-mail : [email protected] | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Powered by Veysel Çeliker
  Powered by Turk-CMS © 2011